A A A

Co zamiast cukru? Miód!

Właściwości

Nie jest jedynie źródłem „pustych kalorii”, tak jak klasyczny biały cukier. Zawiera glukozę i fruktozę (cukry proste), glutaminę (aminokwas, który odpowiada za poprawę odporności, hamowanie procesów zapalnych jelit podczas trwania radio- i chemioterapii), witaminy z grupy C, K i B, olejki eteryczne, enzymy regulujące przebieg procesów biochemicznych w naszym organizmie. Swoje terapeutyczne właściwości miód zachowuje w temperaturze niższej niż 50 stopni. Najlepiej spożywać go w czystej postaci lub z płynami o temperaturze maksymalnie ok. 40 stopni, dlatego nie powinno się dodawać go do gorącej herbaty lub mleka.

Wady

Miód jest wysokokaloryczny: 100 g dostarcza aż 320–330 kcal. Należy szczególnie zadbać o to, by w pobliżu miodu nie znalazły się żadne mocno aromatyczne substancje, ponieważ miód łatwo chłonie zapachy. Równie silnie miód chłonie wodę. W przypadku przechowywania w nieszczelnym naczyniu górna warstwa może ulec rozrzedzeniu. Wtedy to dochodzi do rozwoju drożdży odpowiedzialnych za procesy fermentacji. Jednocześnie pozostawienie go, np. w niezakręconym dokładnie słoiku spowoduje nadmierne wysychanie i częściową utratę aromatu i smaku.

Zalety

Miód jest bardzo trwały. Można go przechowywać nawet przez dwa lata. Spożywany systematycznie wzmacnia układ immunologiczny i pomaga w zwalczaniu infekcji, hamuje rozwój drobnoustrojów, działa regenerująco. Jego pozytywne działanie dotyczy praktycznie całego organizmu.

CUKIER

Właściwości

Znany wszystkim „biały cukier” to w 95 proc. sacharoza, a więc cukier składający się z glukozy i fruktozy. Otrzymywany z buraków cukrowych, najczęściej sprzedawany jest pod postacią drobnych kryształków. Służy przede wszystkim do nadawania słodkiego smaku potrawom i napojom, w przetworach – jako środek konserwujący.

Wady

Nazywany jest często „słodkim zabójcą”: spożywany w nadmiarze przyczynia się m.in. do powstawania cukrzycy. Stanowi również doskonałą pożywkę dla bakterii w jamie ustnej, prowadząc do rozwoju próchnicy zębów. Jest źródłem „pustych kalorii”, a więc nie wnosi do organizmu praktycznie nic, poza sporą dawką kalorii. Nadmiar cukru spożywanego w ciągu dnia odkłada się w naszym organizmie pod postacią tłuszczu. Powoduje także nadmierne wydzielanie insuliny, a więc tzw. hiperinsulinemię, która jest odpowiedzią na podwyższony poziom glukozy we krwi. Wiąże się to z wystąpieniem zespołu niewrażliwości tkanek na insulinę. Mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy organizm produkuje więcej insuliny niż naprawdę potrzebuje, a tkanki nie reagują na jej pojawienie się w sposób prawidłowy. Hiperinsulinemia jest również jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wystąpienie cukrzycy typu II.

Zalety

Jest tani, szeroko dostępny.

 

Fragment artykułu: „Co zamiast cukru” Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia

Przedruk za zezwoleniem autora.

 

{jcomments on}