A A A

Określenia pasieka używa się do terenu, na którym pszczelarz ustawia swoje ule, ale również mówi się tak o wszystkich ulach należących do danego pszczelarza wraz z niezbędnymi budynkami. Jak zwał tak zwał – najważniejsze, że daje wiele radości swojemu właścicielowi – w tym przypadku mi:-)

Moja pasieka znajduje się w bardzo korzystnym dla pszczół miejscu bo w okolicy nie ma intensywnego rolnictwa (a to oznaczałoby tony środków ochrony roślin, które zatruwają pszczoły), nie ma też wielu innych pasiek, a przede wszystkim jest dużo roślin miododajnych (mniszek, sady, akacja, lipa). W najbliższej okolicy jest też duży rezerwat przyrody „Dąbrowy Seroczyńskie”. Wszystko to sprawia, że moje pszczółki są wypasione:-)

Zaczynałem od jednego ula tzw. warszawskiego zwykłego, a obecnie posiadam 2 ule tego typu oraz 6 uli „Ostrowskiej”. W kolejnym sezonie (2016) zamierzam zwiększyć stan posiadania o kilka szczęśliwych rodzin pszczelich. Drugi typ ula jest zdecydowanie wygodniejszy bo składa się z 3 korpusów, które mogę swobodnie zdejmować, zamieniać miejscami, czy też nosić do pracowni podczas miodobrania. No właśnie – może warto wytłumaczyć co znajduje się w środku. W ulu są zawieszone specjalne ramki z woskiem – jedna obok drugiej w odległości około 1 cm. Pszczoły budują na ramkach komórki, do których składają m.in. miód i przetworzony pyłek (pierzgę), ale też składają tam jaja. Może to zdjęcie pozwoli Wam lepiej zrozumieć ten system:-) Pszczoły na ramce
Pszczoły na ramce

Same ule mogą być zbudowane z różnych materiałów – najczęściej stosowane to drewno, styropian i poliuretan. Nie należy bać się „sztucznych” materiałów bo zawsze muszą posiadać odpowiedni atest.

Drewniany ul prezentuje się tak:

Drewniany ul Ostrowskiej
Drewniany ul Ostrowskiej

 

Oprócz wspomnianych korpusów ul posiada daszek, tzw. powałkę, stojak i wylotek. Wylotek to takie drzwi dla pszczół, ich okno na świat. Tyle w skrócie na początek. Dalsze szczegóły wkrótce. Zapraszam jeszcze do obejrzenia pierwszego z serii filmów o mojej pasiece. Ten krótki film został nagrany w maju 2015 r. kiedy to w mojej pasiece znajdowało się 5 uli a pszczółki szykowały się na zbiory nektaru z akacji.

{jcomments on}